# AMEL20-15S277HAVZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMEL20-15S277HAVZ
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/amel20-15s277havz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/amel20-15s277havz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CE, UL
- **Current:** 1.33A
- **Efficiency:** 87%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 20 W
- **Size:** 2.06" L x 1.07" W x 0.94" H (52.4mm x 27.2mm x 24.0mm)
- **Standard Number:** 60335-1; 60601-1; 62368-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC