# AMEL20-12SCJZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMEL20-12SCJZ
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/amel20-12scjz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/amel20-12scjz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** cURus
- **Current:** 1.6A
- **Efficiency:** 82%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 75°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 20 W
- **Size:** 2.11" L x 1.13" W x 0.92" H (53.8mm x 28.8mm x 23.5mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 85 ~ 264 VAC