# AMEL15-24SJZ-105
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMEL15-24SJZ-105
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/amel15-24sjz-105
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/amel15-24sjz-105#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 625mA
- **Efficiency:** 81%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 15 W
- **Size:** 2.12" L x 1.13" W x 0.93" H (53.8mm x 28.8mm x 23.5mm)
- **Standard Number:** 60950-1; 62368-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC