# AMEL10-5S277HAVZ-STD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMEL10-5S277HAVZ-STD
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/amel10-5s277havz-std
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/amel10-5s277havz-std#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** cURus
- **Current:** 2 A
- **Efficiency:** 79%
- **Features:** DC Input Capable, Universal Input
- **Mounting Type:** DIN Rail
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 10W
- **Size:** 2.99" L x 1.24" W x 1.35" H (75.9mm x 31.5mm x 34.3mm)
- **Standard Number:** 60335-1; 62368-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 4 kV