# AMED120-24S480NZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMED120-24S480NZ
- **Manufacturer:** DComponents
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** Industrial, DIN Rail Power Supplies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/amed120-24s480nz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/amed120-24s480nz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **AC Voltage:** 180 ~ 600 VAC
- **Applications:** Industrial
- **Approval Agency:** CE
- **Current:** 5A
- **DC Voltage:** 254V
- **Efficiency:** 91%
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Power (Watts):** 120W
- **Size:** 4.33" L x 1.61" W x 4.88" H (110.0mm x 40.9mm x 124.0mm)
- **Voltage:** 24V