# AMEC30-24SMAZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMEC30-24SMAZ
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/amec30-24smaz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/amec30-24smaz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CE, cURus
- **Current:** 1.25 A
- **Efficiency:** 84%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 30W
- **Size:** 4.90" L x 2.56" W x 1.38" H (124.5mm x 65.0mm x 35.1mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 4 kV