# AME60-12S277VZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AME60-12S277VZ
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ame60-12s277vz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ame60-12s277vz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 5A
- **Efficiency:** 86%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 60 W
- **Size:** 4.29" L x 2.30" W x 1.18" H (109.0mm x 58.5mm x 30.0mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC