# AME40-12SMJZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AME40-12SMJZ
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ame40-12smjz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ame40-12smjz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 3.33A
- **Efficiency:** 84%
- **Features:** Adjustable Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 40 W
- **Size:** 3.50" L x 2.50" W x 0.98" H (89.0mm x 63.5mm x 25.0mm)
- **Standard Number:** 60950-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 85VAC, 120VDC