# AME30-24SMAZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AME30-24SMAZ
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ame30-24smaz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ame30-24smaz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CE, cURus
- **Current:** 1.25A
- **Efficiency:** 83%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 30 W
- **Size:** 3.56" L x 2.48" W x 1.18" H (90.5mm x 63.0mm x 30.0mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 90 ~ 264 VAC, 130 ~ 370 VDC