# AME30-24S480JZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AME30-24S480JZ
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ame30-24s480jz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ame30-24s480jz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Industrial
- **Current:** 1.25A
- **Efficiency:** 86%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 30 W
- **Size:** 1.89" L x 1.18" W x 2.76" H (70.1mm x 48.0mm x 30.0mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 24V