# AME25-5SMJZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AME25-5SMJZ
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ame25-5smjz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ame25-5smjz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Current:** 4.1A
- **Efficiency:** 71%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 25 W
- **Size:** 1.89" L x 2.75" W x 0.92" H (48.0mm x 70.0mm x 23.5mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 85 ~ 264 VAC