# AME15-24SMAZ-E-100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AME15-24SMAZ-E-100
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ame15-24smaz-e-100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ame15-24smaz-e-100#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CE, cULus, cURus
- **Current:** 630mA
- **Efficiency:** 84%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 15 W
- **Size:** 2.56" L x 1.83" W x 0.83" H (65.0mm x 46.5mm x 21.0mm)
- **Standard Number:** 60601-1; 60950-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 90 ~ 264 VAC, 130 ~ 370 VDC