# AME15-12S277PEVZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AME15-12S277PEVZ
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ame15-12s277pevz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ame15-12s277pevz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 1.25A
- **Efficiency:** 82%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 15 W
- **Size:** 2.44" L x 1.77" W x 0.89" H (62.0mm x 45.0mm x 22.5mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC