# AME10-5SVZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AME10-5SVZ
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ame10-5svz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ame10-5svz#rfq
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** cURus
- **Current:** 2A
- **Efficiency:** 76%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 10 W
- **Size:** 2.16" L x 1.77" W x 0.82" H (55.0mm x 45.0mm x 21.0mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 85 ~ 264 VAC