# AME10-524DCVZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AME10-524DCVZ
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ame10-524dcvz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ame10-524dcvz#rfq
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 1A, 200mA
- **Efficiency:** 80%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 10 W
- **Size:** 2.17" L x 1.77" W x 0.82" H (55.0mm x 45.0mm x 21.0mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 24V