# AMDLA1306Q-100MT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMDLA1306Q-100MT
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/amdla1306q-100mt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/amdla1306q-100mt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 15A
- **Current Rating (Amps):** 11 A
- **DC Resistance (DCR):** 15.8mOhm Max
- **Height:** 0.256" (6.50mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Material:** Metal
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.531" L x 0.496" W (13.50mm x 12.60mm)
- **Tolerance:** ±20%