# AMCV-0603LC-180-C120N-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMCV-0603LC-180-C120N-T
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/amcv-0603lc-180-c120n-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/amcv-0603lc-180-c120n-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 12 pF @ 1 MHz
- **Current:** 2 A
- **Energy:** 0.005J
- **Maximum AC Volts:** 12.7 V
- **Maximum DC Volts:** 18 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 28 V
- **Varistor Voltage (Min):** 22 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 25 V