# AMCV-0603-5R5-C800N-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMCV-0603-5R5-C800N-T
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/amcv-0603-5r5-c800n-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/amcv-0603-5r5-c800n-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 80 pF @ 1 MHz
- **Current:** 10 A
- **Energy:** 0.02J
- **Maximum AC Volts:** 4 V
- **Maximum DC Volts:** 5.5 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 14 V
- **Varistor Voltage (Min):** 10 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 12 V