# AMCV-0402-260-C300N-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMCV-0402-260-C300N-T
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/amcv-0402-260-c300n-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/amcv-0402-260-c300n-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 30 pF @ 1 MHz
- **Current:** 10 A
- **Energy:** 0.03J
- **Maximum AC Volts:** 18.4 V
- **Maximum DC Volts:** 26 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 38 V
- **Varistor Voltage (Min):** 31 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 34.5 V