# AMA90DR2-240037Y
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMA90DR2-240037Y
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ama90dr2-240037y
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ama90dr2-240037y#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, UL
- **Cord Length:** 60.2" (1.50m)
- **Current:** 3.75A
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 210mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 45°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 1.05mm I.D. x 3.8mm O.D. x 9.5mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 90 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 6.38" L x 2.73" W x 1.33" H (162.0mm x 69.3mm x 33.8mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Voltage:** 24V