# AMA65EK2-240200Y
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMA65EK2-240200Y
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ama65ek2-240200y
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ama65ek2-240200y#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, UL
- **Cord Length:** 60.2" (1.50m)
- **Current:** 2A
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** CEE 7/16
- **Input Type:** Fixed Blade
- **No Load Power Consumption:** 210mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug Locking, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 48 W
- **Region Utilized:** Europe
- **Size:** 4.15" L x 1.65" W x 3.89" H (105.4mm x 42.0mm x 98.8mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Voltage:** 24V