# AMA65DU1-190034Y
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMA65DU1-190034Y
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ama65du1-190034y
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ama65du1-190034y#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, UL
- **Cord Length:** 60.2" (1.50m)
- **Current:** 3.42A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 210mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** USB Micro
- **Power (Watts):** 65 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 4.70" L x 2.07" W x 1.28" H (119.5mm x 52.5mm x 32.5mm)
- **Standard Number:** 60950-1; 62368-1
- **Voltage:** 19V