# AMA40EU2-120033Y
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMA40EU2-120033Y
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ama40eu2-120033y
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ama40eu2-120033y#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** cULus
- **Cord Length:** 59" (1.50m)
- **Current:** 3.34A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** CEE 7/16
- **Input Type:** Fixed Blade
- **No Load Power Consumption:** 100mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** USB C Receptacle
- **Power (Watts):** 40 W
- **Region Utilized:** Europe
- **Size:** 3.23" L x 1.36" W x 2.78" H (82.0mm x 34.5mm x 70.6mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Voltage:** 12V