# AMA36EU1-120300Y
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMA36EU1-120300Y
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ama36eu1-120300y
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ama36eu1-120300y#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, UL
- **Cord Length:** 60.2" (1.50m)
- **Current:** 3A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** CEE 7/16
- **Input Type:** Fixed Blade
- **No Load Power Consumption:** 75mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** USB Micro
- **Power (Watts):** 36 W
- **Region Utilized:** Europe
- **Size:** 3.27" L x 1.38" W x 3.56" H (83.0mm x 35.0mm x 90.3mm)
- **Standard Number:** 60950-1
- **Voltage:** 12V