# AMA36BR3-120300Y-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMA36BR3-120300Y-F
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ama36br3-120300y-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ama36br3-120300y-f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Cord Length:** 59" (1.50m)
- **Current:** 3A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** BS 1363
- **Input Type:** Fixed Blade
- **No Load Power Consumption:** 100mW
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 1.35mm I.D. x 3.8mm O.D. x 9.5mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 36 W
- **Region Utilized:** United Kingdom
- **Size:** 3.23" L x 1.34" W x 2.97" H (82.0mm x 34.0mm x 75.4mm)
- **Standard Number:** 60950-1; 62368-1
- **Voltage:** 36V