# AMA36AU2-120250Y
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMA36AU2-120250Y
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ama36au2-120250y
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ama36au2-120250y#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cULus, IEC
- **Cord Length:** 59" (1.50m)
- **Current:** 2.5A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** AS 3112
- **Input Type:** Fixed Blade
- **No Load Power Consumption:** 100mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** USB C
- **Power (Watts):** 30 W
- **Region Utilized:** Australia
- **Standard Number:** 60950-1; 62368-1
- **Voltage:** 12V