# AMA24UR5-120200Y-W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMA24UR5-120200Y-W
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ama24ur5-120200y-w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ama24ur5-120200y-w#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Cord Length:** 59" (1.50m)
- **Current:** 2A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Type:** Fixed Blade
- **No Load Power Consumption:** 100mW
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 45°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 24 W
- **Region Utilized:** North America
- **Size:** 2.83" L x 1.34" W x 2.87" H (71.9mm x 34.0mm x 72.9mm)
- **Standard Number:** 60950-1; 62368-1
- **Voltage:** 12V