# AMA24DR4-120200Y
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMA24DR4-120200Y
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ama24dr4-120200y
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ama24dr4-120200y#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, UL
- **Cord Length:** 60.2" (1.50m)
- **Current:** 2A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Desktop (Class II)
- **Input Connector:** IEC 320-C8
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 100mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 24 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 3.54" L x 1.97" W x 1.33" H (90.0mm x 50.0mm x 33.9mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Voltage:** 12V