# AMA18XUU2-120150Y
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMA18XUU2-120150Y
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ama18xuu2-120150y
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ama18xuu2-120150y#rfq
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, IEC, UL
- **Cord Length:** 59" (1.50m)
- **Current:** 1.5A
- **Efficiency:** 85%
- **Form:** Wall Mount
- **Input Type:** Multi-Blade (Single Blade Included)
- **No Load Power Consumption:** 75mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** USB C
- **Power (Watts):** 18 W
- **Region Utilized:** North America
- **Size:** 3.55" L x 1.97" W x 1.49" H (90.3mm x 50.0mm x 37.9mm)
- **Standard Number:** 60950-1; 62368-1
- **Voltage:** 12V