# AMA18XBK2-120150Y
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMA18XBK2-120150Y
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ama18xbk2-120150y
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ama18xbk2-120150y#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, UL
- **Cord Length:** 60.2" (1.50m)
- **Current:** 1.5A
- **Efficiency:** 85%
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** Multi-Blade
- **Input Type:** Multi-Blade (Single Blade Included)
- **No Load Power Consumption:** 75mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug Locking, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 18 W
- **Region Utilized:** United Kingdom
- **Size:** 3.55" L x 1.97" W x 1.49" H (90.3mm x 50.0mm x 37.9mm)
- **Standard Number:** 60950-1; 62368-1
- **Voltage:** 12V