# AMA12UU2-120100MY
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMA12UU2-120100MY
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ama12uu2-120100my
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ama12uu2-120100my#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Cord Length:** 60.2" (1.50m)
- **Current:** 1A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** NEMA 1-15P
- **Input Type:** Fixed Blade
- **No Load Power Consumption:** 100mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** USB C
- **Power (Watts):** 12 W
- **Region Utilized:** North America
- **Size:** 2.72" L x 1.18" W x 2.65" H (69.0mm x 30.0mm x 67.3mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Voltage:** 12V