# AMA120DK1-120100Y
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMA120DK1-120100Y
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ama120dk1-120100y
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ama120dk1-120100y#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Cord Length:** 60.2" (1.50m)
- **Current:** 10A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug Locking, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 120 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 6.61" L x 2.69" W x 1.34" H (168.0mm x 68.3mm x 34.0mm)
- **Voltage:** 12V