# AM6T-1203DH35Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM6T-1203DH35Z
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am6t-1203dh35z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am6t-1203dh35z#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE
- **Current:** 909mA, 909mA
- **Efficiency:** 73%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 6 W
- **Size:** 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)