# AM51612D63N-A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM51612D63N-A
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Limit Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am51612d63n-a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am51612d63n-a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Lever, Straight
- **Circuit:** SPDT
- **Current Rating (Amps):** 16A (AC), 600mA (DC)
- **Differential Travel:** 0.040" (1.0mm)
- **Features:** Cadmium Free
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Force:** 180gf
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 105°C
- **Overtravel:** 0.055" (1.4mm)
- **Pretravel:** 0.125" (3.2mm)
- **Release Force:** 30gf
- **Switch Function:** On-Mom
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- **Voltage Rating:** 125 V