# AM50QB-11048SA30JZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM50QB-11048SA30JZ
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am50qb-11048sa30jz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am50qb-11048sa30jz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 1.04A
- **Efficiency:** 87%
- **Features:** Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Power (Watts):** 50 W
- **Size:** 2.39" L x 1.54" W x 0.50" H (60.8mm x 39.2mm x 12.7mm)
- **Supplier Device Package:** Quarter Brick
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 43V