# AM50E-4812S-NZ-K-ST
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM50E-4812S-NZ-K-ST
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am50e-4812s-nz-k-st
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am50e-4812s-nz-k-st#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** cURus
- **Current:** 4.167A
- **Efficiency:** 93%
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 50W
- **Size:** 2.99" L x 1.24" W x 1.02" H (76.0mm x 31.5mm x 25.8mm)
- **Standard Number:** 60950-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 1.5 kV