# AM50E-2415SVZ-STD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM50E-2415SVZ-STD
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am50e-2415svz-std
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am50e-2415svz-std#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 3.333A
- **Efficiency:** 91%
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 50W
- **Size:** 2.99" L x 1.24" W x 1.02" H (75.9mm x 31.5mm x 25.9mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 1.5 kV