Part Number: AM50E-2405SVZ-STD Manufacturer: Aimtec Category: Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board) Subcategory: DC DC Converters Product URL: https://distyparts.com/product/am50e-2405svz-std RFQ URL: https://distyparts.com/product/am50e-2405svz-std#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/12/79/08/12790826-2721-AM50E-2405SVZ-STD-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/18/62/12186281-2721-AM50E-2424SVZ-ND.jpg Summary: AM50E-2405SVZ-STD is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Aimtec and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: AM50E-2405SVZ-STD is a dc dc converters from Aimtec. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Applications: ITE (Commercial) Current: 10A Efficiency: 91% Mounting Type: Chassis Mount Number of Outputs: 1 Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (With Derating) Power (Watts): 50W Size: 2.99" L x 1.24" W x 1.02" H (75.9mm x 31.5mm x 25.9mm) Standard Number: 62368-1 Type: Enclosed Voltage: 1.5 kV Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/aimtec Category Page: https://distyparts.com/category/power-supplies-externalinternal-off-board/dc-dc-converters Canonical URL: https://distyparts.com/product/am50e-2405svz-std