# AM4C10PCM4LA22000G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM4C10PCM4LA22000G
- **Manufacturer:** Amphenol Anytek
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am4c10pcm4la22000g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am4c10pcm4la22000g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 14.7 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 220VAC
- **Contact Form:** 4PDT (4 Form C)
- **Contact Material:** Silver Nickel (AgNi)
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Features:** Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 176 VAC
- **Must Release Voltage:** 33 VAC
- **Operate Time:** 20 ms
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 50°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 20 ms
- **Switching Voltage:** 277VAC, 28VDC - Max
- **Termination Style:** Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)