# AM40W-80024S-NZ-ST
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM40W-80024S-NZ-ST
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am40w-80024s-nz-st
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am40w-80024s-nz-st#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** cCSAus, CE
- **Current:** 1.67A
- **Efficiency:** 80%
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 40W
- **Size:** 5.75" L x 5.43" W x 2.17" H (146.1mm x 137.9mm x 55.1mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 4 kV