# AM40EW-11012SH30-NZ-ST
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM40EW-11012SH30-NZ-ST
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am40ew-11012sh30-nz-st
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am40ew-11012sh30-nz-st#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 3.33A
- **Efficiency:** 89%
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 65°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 40W
- **Size:** 2.99" L x 1.24" W x 0.83" H (76.0mm x 31.5mm x 21.2mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 3 kV