# AM3N-1203DH30-RZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM3N-1203DH30-RZ
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am3n-1203dh30-rz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am3n-1203dh30-rz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE
- **Current:** 400mA, 400mA
- **Efficiency:** 64%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 3 W
- **Size:** 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)