# AM30OW-480524DH30VZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM30OW-480524DH30VZ
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am30ow-480524dh30vz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am30ow-480524dh30vz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 4A, 417mA
- **Efficiency:** 84%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 30 W
- **Size:** 2.76" L x 1.89" W x 1.02" H (70.0mm x 48.0mm x 26.0mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 24V