# AM30K-2415SZ-K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM30K-2415SZ-K
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am30k-2415sz-k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am30k-2415sz-k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE
- **Current:** 2A
- **Efficiency:** 91%
- **Features:** Adjustable Output, Heat Sink, Remote On/Off
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 30 W
- **Size:** 2.00" L x 1.60" W x 0.64" H (50.8mm x 40.6mm x 16.3mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 18V