# AM30EW-4805S-NZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM30EW-4805S-NZ
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am30ew-4805s-nz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am30ew-4805s-nz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cULus, cURus
- **Current:** 6A
- **Efficiency:** 88%
- **Features:** Remote On/Off
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 80°C
- **Power (Watts):** 30 W
- **Size:** 2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 11.8mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 18V