# AM30EW-2409S-NZ-K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM30EW-2409S-NZ-K
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am30ew-2409s-nz-k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am30ew-2409s-nz-k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cULus, cURus
- **Current:** 3.333A
- **Efficiency:** 88%
- **Features:** Heat Sink, Remote On/Off
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 80°C
- **Power (Watts):** 30 W
- **Size:** 2.02" L x 1.03" W x 0.65" H (51.4mm x 26.2mm x 16.5mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 9V