# AM2D-4812SH60Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM2D-4812SH60Z
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am2d-4812sh60z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am2d-4812sh60z#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE
- **Current:** 167mA
- **Efficiency:** 80%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 2 W
- **Size:** 0.77" L x 0.24" W x 0.39" H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 43.2V