# AM250HB-11048SA30JZ-K-B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM250HB-11048SA30JZ-K-B
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am250hb-11048sa30jz-k-b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am250hb-11048sa30jz-k-b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Industrial, Railway
- **Current:** 5.2A
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** Adjustable Output, Heatsink, Remote On/Off, Remote Sense
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Power (Watts):** 250 W
- **Size:** 2.44" L x 2.00" W x 1.25" H (62.0mm x 58.0mm x 31.8mm)
- **Supplier Device Package:** Half Brick
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 40V