# AM250HB-11015SA30JZ-K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM250HB-11015SA30JZ-K
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am250hb-11015sa30jz-k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am250hb-11015sa30jz-k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 16.6A
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** Adjustable Output, Heat Sink, Remote On/Off, Remote Sense
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Power (Watts):** 250 W
- **Size:** 2.44" L x 2.28" W x 1.25" H (62.0mm x 58.0mm x 31.8mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 40V