# AM20JW-4805SH30Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM20JW-4805SH30Z
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am20jw-4805sh30z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am20jw-4805sh30z#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 4A
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** Remote On/Off
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 66°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 20 W
- **Size:** 1.60" L x 1.00" W x 0.41" H (40.6mm x 25.4mm x 10.4mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 18V